Хуни; хаони, хони, Хунавия
В контекста на хиперборейския диагонал намират обяснение няколко интересни етнонима и топонима: народите хаони (χαόνοι) (Епир), хони (χωνοι) (Южна Италия) и епископия Хунавия (Χουναβία) (Епир) 81. Неслучайно Елеонора Петрова акцентира връзката между етнонимите хони и хаони, съответно от Италийския и Балканския полуостров, и хуни (Chunoi) от Мала Азия 82. При очевидния хронологичен приоритет на етнонимите от Италия и Балканите пред етнонима „хуни“ от Северното Причерноморие логичен е въпросът: не тръгват ли хуните от Италия и Балканите към земите на север от Дунав, а впоследствие отново към първоначалните си поселища? Отговорът на този въпрос не може да бъде лесен и категоричен. Необходими са археологически, лингвистични, ономастични, антропологични и етноложки данни, за да се допълнят изворовите сведения и да се подреди цялостната картина.
/.../
На територята на днешна Югозападна Албания и Североизточна Гърция в Античността е съществувала областта Хаония (Χαονία) с главен град Финик (Φοινίκη). Според Апиан Хаония е най-южната част на Илирия, а Вергилий в „Енеида“ (3,295) пише, че областта е наречена така по името на Хаон, брат на Хелен и син на Приам. Тази епонимна етимология е неубедителна, но тя е единствената, съхранена в изворите. По-достоверно изглежда Хаония да е получила името си от племето хаони (хони), обитавало земите между Кераунските планини и р. Каламас. За хаоните се предполага, че са били част от пелазгийската етнолингвистична общност и са били родствени с едноименния народ, населявал Южна Италия. Елеонора Петрова подчертава връзката между етнонимите Chones (Италия), Chaones (Балканите) и Chounoi (Мала Азия), които според нея са варианти на едно и също название. Ако тази хипотеза е вярна, етимологичната верига хаони (хони) - хуни - хунави, съответно Хаония (Хония) - Хунавия изглежда обоснована и логична.
А. Мошев, Болгар: Тайните на нашия произход
_________
81 Георгиев, П. Цит.съч., с.138; Страбон. География.Т.VII.Кн.VI-VIII, с.10, 22; Мошев, А. За произхода на топонима Хунавия (Българи, авари и кумани в района на Драч през Средновековието). Минало, 2007, 1, 38-46.
82 Петрова, Е. Бригите на централниот Балкан во II и I милениум пред н.е. Скопие, 1996, с.187. Интересно е, че по повод произхода и прародината на хуните Стоян Шангов пише още през 1923 г. следното: Част от уните живели в Европа, а друга част - в Мала Азия под името Маутани или -Уун-Мън- (Уни Мидияни). Дефиницията уна или уни по времето на Пердаите (фараоните) включвало в себе си понятието за този народ от Мауния, която заключавала днешния Балкански полуостров, Сицилия, островите в Архипелага, земята на Етруските, които тоже минавали за уни. (Цит.съч., с.66).
Коментари
Публикуване на коментар