ДУХОВНОСТТА ТАЗ СИЛА НОВА

Като как пък нашите естетически съвети и урбанисти все ги дърпа към XVII-XVI- и общо взето към всяко столетие, в което са се отоплявали на вещици или просто е върлувала чума, не мога да си обясня. Имам чувството, че ако им дадеш един ъгъл между стоянка на таксита и църква, до сутринта ще са му сложили седем бронзови фигури, събрани около един кръст.

Дето се вика, народът може да няма тротоари, но ще има духовност и символика. Ако му туриш и една чешма, както направи Симеончо навремето, водата сигурно няма да е задълго, но ще потече една „историческа памет“, та отвъд днешния ден.

Но не е само вечната потребност всичко да изглежда старинно, щото после идат шарените букви с името на града. Вече няма град без по-голям надпис, сякаш иначе куриерите няма да знаят къде са пристигнали. ВАРНА или БАФА за нечетящите на кирилица. Все едно населеното място страда от периодична амнезия и трябва непрекъснато да му се напомня как се казва.

И, разбира се, снимките. Всеки турист е длъжен да се снима пред буквите, защото така повелява древното черноморско пророчество. Ако не качиш снимка с разперени ръце пред цветния надпис, морето формално не те е виждало и туристическата такса няма да е отчетена.

После идат бронзовите чичаци по пейките. Това вече е отделна цивилизация. Няма град без поне един метален гражданин, седнал в поза „чакам рейс от 1987-а“. Един гледа замислено, друг друго, трети всеки момент ще ти поиска дребни за „едно кафе“. И винаги е мъж. Жена в бронз може само ако държи гълъб, делва или детенце. Да седне нормално на пейка? Недопустимо. Обществото още не е готово.

Архитектът Дапков някак го приех. Важен човек. Даже е с такива размери, че ако го оживят с ток при буря, спокойно може да пази входа не на варненския флатрон, ами на Варненския залив и да предупреждава корабите за циклон.

А Иван Церов гледа към театъра. Не случайно, разбира се. Макар че лично аз бих го обърнал надолу по главната, недоволен от миризмата на дюнерите и стреснат от фучащите тротинетки, та поне да се запознае със ситуацията.

Отплеснах се. Чудя се колко ли от небостъргачите в Манхатън са напълно законни, като знам от какви среди произлиза оранжистът. Макар че, ако сме честни, и там сигурно вече имат бронзов чичак на пейка. Просто е 47 етажа висок и държи хотдог.

Коментари

Популярни публикации